[Skip to Content] download Acrobat Reader
Ontario Arts Council

Chalmers Awards for Creativity and Excellence in the Arts Laureates

JEAN A. CHALMERS CHOREOGRAPHIC AWARD

1974  Judy Jarvis

 

1975  Lawrence Gradus


1976  Judith Marcuse


1977  Paula Ross


1978  Danny Grossman


1979  Anna Blewchamp 
 

1980  Karen Rimmer with William Thompson and Maria Formolo


1981  Paul-André Fortier


1982  Édouard Lock


1983  Christopher House


1984  Stéphanie Ballard


1985  Robert Desrosiers


1986  Ginette Laurin


1987  Marie Chouinard


1988  Terrill Maguire

 

1989  David Allan


1990  Jean-Pierre Perreault


1993  James Kudelka


1996  Sylvain Émard

 

1997  Discontinued


JEAN A. CHALMERS AWARD FOR CREATIVITY IN DANCE

1991  Peter Boneham


1993  Grant Strate


1995  Rachel Browne


1997  Discontinued


JEAN A. CHALMERS AWARD FOR DISTINCTION IN CHOREOGRAPHY

1994  David Earle


1996  Jean-Pierre Perreault


1997  Discontinued

 

JEAN A. CHALMERS NATIONAL DANCE AWARD

1997 Louise Bédard


1998  Tedd S. Robinson


1999  Louise Lecavalier


2000  Evelyn Hart


2001  Édouard Lock


2002  Discontinued

 

JEAN A. CHALMERS NATIONAL CRAFTS AWARD

1993  François Houdé


1994  Donald Stuart


1995  Walter Ostrom


1996  Ruth Scheuing


1997  Harlan House

 

1998  Kai Chan


1999  Léopold Foulem


2000  Paul Mathieu


2001  Gord Peteran


2002  Discontinued

 

JEAN A. CHALMERS NATIONAL VISUAL ARTS AWARD

1993  Jeff Wall


1994  General Idea


1995  Paterson Ewen


1996  David Askevold


1997  Max Dean


1998  Roland Poulin


1999  Rodney Graham


2000  Jana Sterbak


2001  Guido Molinari


2002  Discontinued

 

JEAN A. CHALMERS NATIONAL MUSIC AWARD

1993  Lawrence Cherney


1994  Andrew Dawes


1995  Esprit Orchestra


1996  Robert Aitken


1997  Peter Paul Koprowski


1998  Christos Hatzis


1999  Mario Bernardi


2000  Piano Six


2001  Ben Heppner


2002  Discontinued

 

JEAN A. CHALMERS AWARDS FOR MUSICAL COMPOSITION

Composer

1993  James Tenney


1994  Alexina Louie


1995  Paul Dolden


1996  Chan Ka Nin


1997  Discontinued

Presenter

1993  Shannon Peet


1994  Continuum Contemporary Music

1994  Elora Festival


1995  Jean-François Denis


1996  David Jaeger


1997  Discontinued

 

M. JOAN CHALMERS NATIONAL AWARD FOR ARTS ADMINISTRATION

1995  Jane Marsland


1996  Andis Celms


1997  Grant Burns


1998  Mallory Gilbert


1999  Ottie Lockey


2000  W.R. (Bob) McPhee


2001  Claire Hopkinson


2002  Discontinued

 

M. JOAN CHALMERS NATIONAL AWARD FOR ARTISTIC DIRECTION

1995  Maurice Podbrey


1996  Christopher Newton


1997  Jeanne Lamon


1998  Richard Fowler


1999  Bramwell Tovey


2000  Urjo Kareda


2001  Albert Schultz


2002  Discontinued

 

M. JOAN CHALMERS DOCUMENTARIAN AWARD FOR FILM AND VIDEO

1995  Christine Richey, In the Gutter and Other Good Places


1996  Richard Brouillette, Trop c’est assez


1997  Danièle Lacourse and Yvan Patry, Chronicle of a Genocide Foretold


1998  Sturla Gunnarsson, Gerrie and Louise


1999  Maurice Bulbulian, The Nitinaht Chronicles


2000  Patricio Henriquez, Images d’une dictature / Images of a Dictatorship


2001  Stéphane Drolet, À l’abri du temps / Time and Away


2002  Discontinued

 

THE FLOYD S. CHALMERS CANADIAN PLAY AWARDS

1973  David Freeman, Creeps


1974  David French, Of the Fields, Lately


1975  James Reaney, Saint Nicholas Hotel


1976  John Herbert, Fortune and Men's Eyes


1977  W.O. Mitchell, Back to Beulah


1977  Larry Fineberg, Eve


1978  Rick Salutin, Les Canadiens


1979  Roland Lepage, Le Temps d'une vie


1980  David Fennario, Balconville


1980  David French, Jitters

1980  John Gray, Billy Bishop

1980  Antonine Maillet, La Sagouine

1980  John Murrell, Waiting for the Parade


1981  Erika Ritter, Automatic Pilot


1981  Neil Munro, E.C.U.

1981  George Luscombe, Mac Reynolds and Larry Cox, Mac Paps

1981  John Craig and George Luscombe, Ain’t Lookin’


1982   Allan Stratton, Rexy!


1982  Charles Tidler, Straight Ahead/Blind Dancer 

1982  George Walker, Theatre of the Film Noir


1983  Anne Chislett, Quiet in the Land


1983  John and Joe Lazarus, Dreaming and Duelling

1983  Tom Walmsley, White Boys


1984  Sherman Snukal, Talking Dirty


1984  Claude Meunier, Jean-Pierre Plante, Francine Ruel, Louis Sala, Michel Côté, Marcel Gauthier
           and Marc Messier, Brew

1984  Betty Lambert, Jennie’s Story

1984  Margaret Hollingsworth, Ever Loving


1985  George F. Walker, Criminals in Love 


1985  David French, Salt Water Moon

1985  John Krizanc, Prague

1985  Sharon Pollock, Doc


1986  Michel Tremblay, Albertine, in Five Times


1986  Michael Hollingsworth, History of the Village of Small Huts: New France

1986  Michael Mercer, Goodnight Disgrace

1986  Allan Stratton, Papers


1987  John Murrell, Farther West


1987  Linda Griffiths, Jessica

1987  Don Hannah, The Wedding Script

1987  Tomson Highway, The Rez Sisters


1988  Tom Wood, B Movie, The Play


1988  Robert Fothergill, Detaining Mr. Trotsky

1988  Judith Thompson, I Am Yours

1988  Ralph Burdman, Tête-à-Tête


1989  Paul Ledoux and David Young, Fire


1989  Ann-Marie MacDonald, Goodnight Desdemona, Good Morning Juliet

1989  Michel Tremblay, Le Vrai Monde ?

1989  George F. Walker, Nothing Sacred


1990  Sally Clark, Moo


1990  Tomson Highway, Dry Lips Oughta Move to Kapuskasing

1990  John Krizanc, The Half of It

1990  George F. Walker, Love and Anger


1991  Marie Brassard and Robert Lepage, Polygraphe


1991  Brad Fraser, Unidentified Human Remains and the True Nature of Love

1991 Judith Thompson, Lion in the Streets

1991  Michel Tremblay, La Maison suspendue


1992  Michel Marc Bouchard and Linda Gaboriau (transl.), Lillies


1992  Daniel Brooks and Guillermo Verdecchia, The Noam Chomsky Lectures

1992  Daniel MacIvor, House

1992  John Mighton, A Short History of Night
 

1993  Normand Chaurette and Linda Gaboriau (translator), The Queens


1993  Joan MacLeod, The Hope Slide

1993  Jason Sherman, The League of Nathans

1993  George F. Walker, Escape from Happiness


1994  Michael Hollingsworth, The Life and Times of MacKenzie King


1994  Hillar Liitoja, The Last Supper

1994  Alisa Palmer, A Play About The Mothers of Plaza de Mayo

1994  Guillermo Verdecchia, Fronteras Americanas


1995  Robert Lepage, Needles and Opium


1995  Geoff Kavanagh, Ditch

1995  Ken Garnhum, Pants on Fire

1995  Diane Cave and Nadia Ross, The Alistair Trilogy


1996  Timothy Findley, The Stillborn Lover 


1996  Brad Fraser, Poor Super Man

1996  Andrew Moodie, Riot

1996  John Murrell, The Faraway Nearby


1997  Don Druick, Where is Kabuki?


1997  Ted Dykstra and Richard Greenblatt, 2 Pianos, 4 Hands

1997  Daniel MacIvor and Daniel Brooks, Here Lies Henry

1997  Guillermo Verdecchia and Marcus Youssef, A Line In the Sand


1998  George F. Walker, Problem Child


1988  Djanet Sears, Harlem Duet

1988  Carole Fréchette, The Four Lives of Marie

1988  David Rubinoff, Stuck

1999  Michel Marc Bouchard, The Orphan Muses

1999  Leah Cherniak, Oliver Dennis, Maggie Huculak, Robert Morgan, Martha Ross
           and Michael Simpson, The Betrayal

1999  Jason Sherman, Patience

1999  George F. Walker, The End of Civilization


2000  Linda Griffiths, Alien Creatures: A Visitation from Gwendolyn MacEwan


2000  Michel Tremblay, Encore une fois, si vous permettez

2000  Ronnie Burkett, Street of Blood

2000  Michael Healey, The Drawer Boy


2001  Florence Gibson, Belle


2001  Chris Earle, Radio:30

2001  Michael Redhill, Building Jerusalem

2001  George F. Walker, Heaven


2002  Discontinued


CHALMERS CANADIAN PLAY AWARDS: THEATRE FOR YOUNG AUDIENCES

1983  Marcel Sabourin, Pleurer pour rire


1984  Jim Betts, Mystery of the Oak Island Treasure 


1984  Anne Dansereau, Une histoire à dormir debout

1984  Joel Greenberg, The Nuclear Power Show


1985  Colin Thomas, One Thousand Cranes


1985  Robert Bellefeuille and Isabel Cauchy, Les Nez


1986  Suzanne Lebeau, Little Victories / Les Petits Pouvoirs


1986  Duncan McGregor, Running the Gauntlet

1986  John Lazarus, Not So Dumb

1986  Paul Shilton and Jim Biros, The Fabulous Farming Show


1987  Dennis Foon, Skin


1987  Robert Morgan and David Craig, Morgan’s Journey


1988  Beverley Cooper and Banuta Rubess, Thin Ice


1988  Frank Etherington, The Snake Lady

1988  Robert Morgan, Not As Hard as it Seems


1989  Carol Bolt, Ice Time


1989  Marvin Ishmael, Forever Free


1990  The Great Unwashed Fish Collective, i.d.


1990  Jim Betts, The Groundworld Adventure

1990  Shirley Barrie, Straight Stitching


1991  Martha Brooks, Andrew’s Tree


1991  Colin Thomas, Two Weeks Twice A Year


1992  Drew Hayden Taylor, Toronto at Dreamer’s Rock 


1992  Maristella Roca, The Servant of Two Masters

1992  Colin Thomas, Flesh and Blood


1993  Michael Miller, Birds of a Feather


1993  Shirley Barrie, Carrying the Calf

1993  Paula Wing, Naomi’s Road


1994  Maristella Roca, Pinocchio 


1994  Kathleen McDonnell, Loon Boy

1994  Edward Roy, A Secret Life


1995  Joan MacLeod, Little Sister


1996  Dennis Foon, The Short Tree and The Bird That Could Not Sing


1996  Anne Chislett, Flippin’ In


1996  Rex Deverell, Belonging


1997  David S. Craig, Napalm The Magnificent: Dancing with the Dark


1997  Ron Reed, Book of the Dragon


1998  Ronnie Burkett, Old Friends


1988  Robert Priest, Minibugs and Microchips


1999  David S. Craig and Robert Morgan, Dib and Dob and the Journey Home


1999  Robert Morgan, The General


2000  Gail Nyoka, Mella Mella


2000  Leslie Arden, The Happy Prince


2001  Sean Reycraft, Pop Song


2001  Richard Lacroix, André Laliberté and Richard Morin, The Star Keeper / Le Porteur


2002  Discontinued

 

While every attempt has been made to include all laureates of the awards, it is inevitable that some names will have been inadvertently omitted. Anyone who knows individuals who should be included in a cumulative list of award laureates is asked to convey this information to the OAC Awards Officer so the name may be added to the list.